Koronavírus: mennyire véd a maszk, ha csak mi viseljük?

Sokan alig várják, hogy eltöröljék a kötelező beltéri maszkviselést. Ám ahogy korábban, úgy az aktuális járványhullám lecsengése után is biztosan lesznek olyanok, akik akkor is felteszik majd zárt térben, ha nem kötelező, mert úgy nagyobb biztonságban érzik magukat. Felmerül a kérdés: mennyire véd bennünket a maszk a megfertőződéstől, ha rajtunk kívül senki nem viseli?

Amennyiben nem tartjuk be az alapvető járványügyi intézkedéseket, például nem viselünk maszkot zárt térben - emberek között -, és az ajánlott szociális távolságra sem figyelünk, hiába vagyunk teljesen beoltva , jó esély van rá, hogy megfertőződünk a koronavírussal.

FFP2-es maszk védelem
Az FFP2-es maszkok hatékonyabb védelmet nyújtanak a vírus ellen, mint a textilből készült változatok. Fotó: Getty Images

Az Egyesült Államok egyes államaiban ugyanakkor a beltéri maszkviselésre vonatkozó előírások eltörlésére készülnek, az omikron variáns okozta esetszámok csökkenésére és az emberek maszkhordással kapcsolatos ellenérzésére való tekintettel. Az amerikaiak többsége ugyanis belefáradt az állandó maszkviselésbe - írja az NBC News. Adódik a kérdés, hogy mennyire véd bennünket a maszk a fertőzéstől zárt térben, ha csak mi viseljük, a környezetünkben lévők nem.

A nyerő kombináció

Bár a legtöbb egészségügyi szakértő hangsúlyozza, hogy a koronavírus ellen a védőoltás és a maszkviselés kombinációja adja a lehető legnagyobb védelmet, abban is egyetértenek, hogy a maszk akkor is véd bennünket, ha a környezetünkben senki más nem teszi fel rajtunk kívül. Bill Hanage, a Harvard T.H. Chan School of Public Health epidemiológusa szerint viszont csak akkor számolhatunk ezzel, ha a maszk jól illeszkedik az arcunkra, és megfelelően viseljük, vagyis az orrunkat és a szánkat is eltakarja.

A koronavírus omikron variánsa elleni védekezéshez szakértők szerint már nem elég, ha zárt térben egyszerű textilmaszkot viselünk. De meddig hordhatunk egy FFP2-es maszkot, és honnan tudjuk, mikor jött el az idő, hogy eldobjuk azt?

Szakemberek már korábban felhívták rá a figyelmet, hogy a beltéri maszkviselésnek különösen fontos szerepe lehet abban, hogy globális szinten sikerüljön visszaszorítani az omikron variáns okozta, exponenciálisan növekvő esetszámokat. Ahogy azt is hangsúlyozták, hogy a textilmaszkok ideje lejárt, az omikron variánssal szemben - ami egyes becslések szerint olyannyira fertőzőképes, hogy egy fertőzött akár 15-18 embernek is átadhatja a vírust - az egyrétegű, lazán rögzített maszkok nem nyújtanak hatékony védelmet.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

A maszk típusa és minősége sokat számít

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) új tanulmánya szerint azok, akik jó minőségű, például N95-ös vagy KN95-ös (vagyis FFP2-es) maszkot viselnek beltéren, nagyobb eséllyel kerülhetik el a megfertőződést, mint azok, akik gyengébb minőségűt használnak.

A tanulmányba véletlenszerűen bevont résztvevőknél a textil-, a sebészeti és az FFP2-es maszkok hatékonyságát vizsgálták. Az eredmények alapján a szövetmaszkot viselők esetében 56 százalékkal csökkent annak esélye, hogy megfertőződnek és pozitív tesztet produkálnak. A sebészeti maszkot viselők esetében ennek valószínűsége 66 százalékkal volt kisebb, míg az N95-ös vagy a KN95-ös maszkot hordók esetében 83 százalékkal.

"Egy N95-ös kaliberű maszk a lehető legoptimálisabb védelmet nyújthatja, függetlenül attól, hogy a körülöttünk lévők hordanak-e bármit is" - idézte az NBC News Ranu Dhillont, a Harvard Medical School járványügyi szakértőjét. Természetesen minél több ember visel maszkot körülöttünk, annál nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat.

Immár boltokban és benzinkutakon is lehet koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas antigén gyorsteszteket árusítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugaton csak lassan csökken a felhőzet, sőt a határ mentén tartósan borult maradhat az ég, ott szemerkélő eső, szitálás még délután is előfordulhat. Másutt fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, így többórás napsütés is várható, és az északkeleti tájakon helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északi, északkeleti szél napközben olykor megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl a levegő. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra