Mire kell cukorbetegként odafigyelni a reggeli összeállításánál? A kérdésre Szabó Lucia , a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszol.
Ne hagyjuk ki a reggelit!
A reggelit nagyon sokan egy elhanyagolható főétkezésnek gondolják, így a reggeli készülődés és rohanás miatt inkább kihagyják. Pedig a reggeli nagyon fontos, hiszen energiát ad, beindítja az anyagcserét és növeli a teljesítményt is. A cukorbetegeknek viszont még fontosabb a nap első étkezése, egy lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó reggeli ugyanis hozzájárul a kiegyensúlyozott vércukorszinthez. A hipoglikémiára hajlamosaknál is elengedhetetlen, hogy reggelivel indítsák a napot. De még azoknak sem ajánlott kihagyni ezt az étkezést, akik az úgynevezett "hajnali jelenséggel" küzdenek, tehát reggelente kifejezetten magas a vércukorértékük. Esetükben máshogy kell korrigálni a reggeli kiugró értékeket, ehhez ajánlott diabetológus segítségét kérni.
Tejet ne!
A reggeli kávéhoz és a gabonapelyhekhez sokan használnak tejet, ám cukorbetegség esetén jobb, ha erről lemondunk a nap elején. A szervezet inzulinérzékenysége ugyanis reggel a legrosszabb, ezért a tejcukor könnyen megemeli a vércukorszintet. Azonban laktózmentes tej sem jobb választás, ez ugyanis még magasabb vércukorszint-kilengést okozhat. A legjobb, ha a cukorbetegek inkább a növényi tejek közül választanak, arra viszont érdemes figyelni, hogy ne tartalmazzanak hozzáadott cukrot.
Teljes kiőrlésű pékáruk
Reggelire kiválóak a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű pékáruk. Ezek ugyanis a lassan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartoznak, ráadásul energiát adnak és sokáig biztosítják a teltségérzetet. Érdemes friss zöldségekkel, sajttal, tojással és jó minőségű, magas hústartalmú felvágottakkal fogyasztani.
A zabbal csak óvatosan
A cukorbetegek körében a zab, zabpehely és zabkása fogyasztása egy igen megosztó téma. A legtöbb ajánlás szerint bátran lehet fogyasztani, hiszen csak kissé emeli meg a vércukorszintet, magas rosttartalmának köszönhetően pedig hosszú teltségérzetet biztosít. Viszont vannak, akik érzékenyebben reagálnak rá, így nálunk vércukoremelkedést okozhat. Nekik inkább tízóraira javasolt a zabot fogyasztani. Arra viszont fontos odafigyelni, hogy alacsony feldolgozottságú zabot - például nagy szemű zabpelyhet - vásároljunk, hiszen minél jobban finomított, annál gyorsabban emeli meg a vércukor szintjét.
Gyümölcsöket inkább tízóraira
Bár a gyümölcsök igen fontos részét képezik a táplálkozásnak, a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük, hogy magas fruktóztartalmuk miatt a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartoznak. Éppen ezért reggelire nem ajánlott gyümölcsöt fogyasztani, ám tízóraira kitűnő választás lehet - például valamilyen lassan felszívódó szénhidrát mellé.
Tojás bátran fogyasztható
A tojás az egyik legkedveltebb reggeli, hiszen energiát ad és igazi fehérjebomba. Emellett könnyen elkészíthető és remekül variálható fogásokat lehet vele kreálni. Ezt cukorbetegek is bármikor bátran fogyaszthatják, azonban számolni kell a kalória/zsír mennyiségével.