Mit kell tudni a fibromyalgiáról?
A felmérések szerint a fibromyalgiásoknál több évbe is telhet a megfelelő diagnózis felállítása. A betegség gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat. Mivel a tünetei nagyon sokfélék lehetnek, és igen általánosak, gyakran könnyű összetéveszteni egyéb, múló panaszokkal, és gyakran "csak" kellemetlenek, így nem is tulajdonítanak neki túl nagy jelentőséget. Azonban idővel a panaszok egyre súlyosabbak lehetnek, és így hatalmas terhet róhatnak az érintett betegre.
Mik a fibromyalgia tünetei?
Az egyik legjellegzetesebb tünet az egész testre, pontosabban annak 11-18 pontjára kiterjedő , állandó fájdalom, érzékenység. A kellemetlen érzések gyakran akkor jelentkeznek, ha az adott területet megérintik vagy finoman megnyomják. A meghatározott pontok a kulcscsont két oldala, a mellkas felső része, a könyökök belső része, a térdek oldalsó része, a nyak hátsó része, a vállak közepe, a hát felső része, illetve a fenék középső részének felső része.
Szintén gyakran számolnak be a fibromyalgiás betegek állandó kimerültségről, fáradékonyságról, mely tulajdonképpen nincs összefüggésben azzal, hogy mennyit aludtak éjjel. A jól meghatározható okokra visszavezethető, kimerültség típusú fáradtsággal szemben a fibromyalgiások fájdalmát könnyen kísérheti depresszió és elszigetelődés is. Sajnos, a fáradékonyságot nehéz lehet "kezelni" is, időnként egy-egy kellemes délutáni szunyókálás megoldást jelenthet, más napokon viszont semmivel sem lehet ezt enyhíteni.
A fáradékonyságot ráadásul tovább ronthatja az is, hogy sok fibromyalgiás beteg szenved alvászavaroktól , így még a hosszabb éjszakai alvás sem elég pihentető a számukra. Gyakran nehezen alszanak el vagy éppen többször is felriadnak éjjel. Ez pedig, a többi tünettel együtt, rendkívül erőteljesen befolyásolhatja az életminőséget, ráadásul a fájdalom és az alvászavarok együtt ördögi körbe taszítják a beteget, hiszen az állandó fájdalom miatt nem tud aludni, az állandó fáradtság pedig csak tovább fokozza a fájdalmaikat.
A fejfájás a fibromyalgiás betegek mintegy felére jellemző
Egy, a Clinical Rheumatology című szaklapban korábban megjelent tanulmány szerint a fejfájás a fibromyalgiás betegek mintegy felére jellemző, és a nagy részük komoly fájdalomként írja ezt le. Szintén gyakori a fibromyalgiások körében a migrén. Más kutatások pedig megállapították, hogy a fejfájósoknak gyakrabban alakul ki fibromyalgia.
A fibromyalgiában érintett betegeknél sajnos nagyobb a depresszió és szorongás kialakulásának a rizikója is , ugyanakkor a depressziós betegeknél a fibromyalgia is többször jelenik meg. Ezek az összefüggések sajnos a tünetek intenzívebbé válásával is együtt járnak, hiszen a depressziós betegek gyakran nehezebben tudnak megküzdeni a betegségeikkel, a fibromyalgia állandó fájdalma pedig még a legkiegyensúlyozottabb embert is megviseli.
A fibromyalgia két betegséggel együtt alakul ki
Egy 2011-ben publikált tanulmány szerint a fibromyalgiás betegek mintegy 80 százalékánál megjelenik a depresszió, egy másik, 2004-es kutatás pedig a betegek 75 százalékánál szorongást állapított meg. A fibromyalgiás betegek gyakran számolnak be az érzékeik túlzott "kiélesedéséről", nagyon érzékenyen reagálhatnak például a hidegre, a hangos zajokra, a fényekre, vagy éppen a mozgásra is, és az is előfordulhat, hogy szagokra vagy éppen vegyületekre lehet érzékeny a beteg.
Az ízületek reggeli merevsége is a fibromyalgia jellegzetes tünete. Ez akár annyira intenzív is lehet, hogy az érintett alig tud kiszállni az ágyból. Az alvászavarok és az állandó fájdalom csak tovább fokozhatják ezeket a tüneteket.
A fibromyalgia nagyon gyakran két betegséggel együtt alakul ki, illetve jelentkezik: az egyik az irritábilis bél szindróma , mely hasmenéssel, székrekedéssel, hasi fájdalmakkal jár együtt; a másik pedig a nyugtalan láb szindróma , mely a láb kellemetlen, rángató "mozgató", irritáló érzéseivel jár együtt. Ezen két betegség kellemetlen tüneteit csak felerősíti a fibromyalgiával összefüggő állandó fájdalmakat. A kutatások szerint ezek a problémák szorosan összefüggnek, és az IBS, illetve a nyugtalan láb szindróma egyaránt gyakrabban jelentkezik a fibromyalgiás betegekkel.