A test hőmérséklete normál esetben 36 és 37 Celsius-fok között mozog, 38 fokig hőemelkedésről, a felett pedig lázas állapotról beszélhetünk. A testhőmérsékletet legkönnyebben és legbiztosabban egy lázmérő segítségével állapíthatjuk meg - a hagyományos és a digitális lázmérők erre egyaránt alkalmasak. De mi a helyzet, ha nincs otthon lázmérőnk? Természetesen a legjobb, ha felkeressük a legközelebbi patikát vagy drogériát, és pótoljuk a hiányt, ám erre sajnos nem mindig adódik lehetőség, főleg a járvány idején, amikor kétszer is meggondolja az ember, hogy betegen érdemes-e közösségbe mennie. A Women's Health magazin utánajárt , hogyan győződhetünk meg arról, felszökött-e a lázunk, amikor nincs kéznél hőmérő.
Figyeljünk a testünk jelzéseire
Próbáljunk visszaemlékezni, a korábbi lázas megbetegedéseknél hogyan éreztük magunkat, milyen jelek utaltak arra, hogy megemelkedett a testhőmérsékletünk. A furcsa levertség, a hidegrázás, a fejfájás és az izomfájdalom is jelezheti vagy kísérheti a lázat, egyénileg eltérő, kinél melyik tünet fordul elő leggyakrabban.
Nézzünk tükörbe
A lázas embernek jellemzően kipirul, vöröslik az arca, különösen az orcák területén, és a verejték miatt enyhén fénylő lehet a bőrünk, és a szemeink is csilloghatnak. (Az anyukák sokszor már ez alapján felismerik, hogy a gyermekük hamarosan be fog lázasodni.)
Próbáljunk mozogni
Keljünk fel az ágyból és menjünk pár kört a lakásban, ha van rá mód, lépcsőzzünk, és közben figyeljük meg, mit érzünk. Ha a könnyű mozgás is hamar kifáraszt, az izmaink sajognak és kapkodjuk a levegőt, az arra utal, hogy felszökött a lázunk.
Kérjünk meg valakit, hogy fogja meg a homlokunkat
Ha valóban felment a lázunk, akkor az egész testünket melegnek érezzük, vagyis hiába próbáljuk saját magunk ellenőrizni a homlokunk, tarkónk hőmérsékletét, nem fogunk sikerrel járni. Ha van otthon más családtag, őt kérjük meg, hogy ellenőrizze a testhőmérsékletünket ily módon - az eredmény azonban még így is csalóka lehet, hiszen egyéni megítélés kérdése, ki mit érez melegnek.
Ellenőrizzük a ruházatunkat
Láz esetén gyakori az izzadás, a szervezet ezzel próbálja visszahűteni magát a normál hőmérsékletre. Érdemes megtapogatni a ruházatunkat és a párnánkat - ha nedvesnek érezzük, az annak a jele, hogy szervezetünk próbál úrrá lenni a lázon. Ilyenkor lehetőleg bújjunk száraz ruhába, ha kell, terítsünk egy törölközőt a párnánkra és pótoljuk az elvesztett folyadékot.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A láz legtöbbször magától elmúlik, ha nagyon elesettek vagyunk és rossz a közérzetünk, vény nélkül kapható lázcsillapító készítményekkel segíthetjük ezt a folyamatot. Vannak azonban esetek, amikor muszáj orvoshoz fordulni. Ha a lázcsillapító gyógyszer sem viszi le a magas lázat, és a szokásos tünetek mellett nagyfokú aluszékonyság, hányás, zavartság és/vagy hasmenés is jelentkezik, akkor mindenképp kérjük ki a szakember tanácsát. Ugyanígy járjunk el akkor, ha a láz mellett a COVID-19-re utaló egyéb szimptómákat (köhögés, nehézlégzés, izomfájás, hányinger) is észlelünk magunkon, ez esetben először mindenképp telefonon beszéljünk a háziorvosunkkal.