Mitől szabálytalan a menstruációs ciklus?
A női ciklus átlagosan 28 nap hosszú, vagyis ennyi idő telik el két menstruáció első napja között. Azonban mindenkinél másmilyen hosszúak a ciklusok, és a szakemberek szerint a 24 és 32 nap közötti ciklus is teljesen normálisnak számít. Ha ennél rövidebb vagy hosszabb ideig tart a ciklus , mindenképpen keressünk fel egy nőgyógyászt.
A PCOS a leggyakoribb ok?
A legtöbbször várandósság (és esetleg nagyon korai vetélés) vagy valamilyen hormonális probléma, pédául PCOS miatt zavarodik össze a ciklus , de egyéb okai is lehetnek ennek. Lássuk ezeket!
A túl kimerítő edzés és az alacsony testzsírszázalék miatt könnyen kimaradozhat, szabálytalanná válhat, vagy akár teljesen el is maradhat a menstruáció . Ez előfordulhat a versenysportolóknál vagy éppen az étkezési zavarokkal küzdőknél.
A betegségnek nincsenek mindenkire egyformán jellemző tünetei. Ráadásul minden életszakaszban más és más probléma formájában hívja fel magára a figyelmet:
Leáll a peteérés és a menzesz?
A két tényező kombinációja ugyanis hatalmas terhet ró a szervezetre, melynek hatására az agy - mivel úgy érzékeli, hogy ez az időszak egyáltalán nem alkalmas a gyermekvállalásra - leállítja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését. Egy kutatás szerint a sokat sportoló nők felénél jelentkeznek menstruációs zavarok .
A normális tartományon kívül eső testsúly is menstruációs problémákat okozhat. A túlsúly hatására megnövekszik a szervezetben az ösztrogén szintje, elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszan tartó és erős vérzéssel is együtt háró lehet. Az alacsony testsúly éppen ellenkezően hat: a szervezetben lecsökken az ösztrogén szintje, így a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a várt menstruáció során leválni.
Ezeknek a problémáknak ráadásul hosszú távon is káros hatásai lehetnek, az ösztrogénszint nagyban befolyásolja például a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélyét.
Minden olyan gyógyszer, mely valamilyen hormont vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaz, összezavarhatja a menstruációs ciklust . A hormonok ugyanis nem "különállóan" hatnak, hanem egy igen érzékeny rendszer szerint működnek, melyben a legkisebb változás is komoly tüneteket okozhat.
A tablettát szedőknél nincs valódi menstruáció?
Ezek közé a gyógyszerek közé tartoznak például a pajzsmirigyproblémákra felírtak, a szteroidok, de az antipszichotikumok egy része is. Természetesen, a fogamzásgátló tablettáknak is lehet ilyen hatása, annak ellenére, hogy a tablettát szedőknél nem valódi menstruáció van, csak arra emlékeztető vérzés.
Súlyos panaszokat okozhat az is, ha olyan környezetben dolgozunk, melyben sok a vegyi anyag, pontosabban a gyomirtó. Sok gyomirtó ugyanis megzavarja a hormonrendszer működését és felborítja a menstruációs ciklust. A szakemberek szerint a mezőgazdaságban dolgozó nőknél akár kétszeres is lehet az esélye annak, hogy szabálytalan lesz vagy teljesen meg is szűnik a menstruációjuk .
Számos tanulmány született már arról, hogy milyen káros egészségügyi hatásai lehetnek az alváshiánynak és az alvászavaroknak . A menstruációs ciklus szabálytalanná válása, a kimaradozó menstruáció is ezek közé tartozik - többek között azért, mert az alvásért felelős hormonnak, a melatoninnak a szaporodószervekre is hatása van. Veszélyben vannak azok, akik több műszakban dolgoznak, akik sokat éjszakáznak, de azok is, akik gyakran utaznak messzire (több időzónát átugorva).